1. Jezte tak akorát
Často lidé na noc více jí, protože mají ke konci dne konečně čas se v klidu najíst, ale to je chyba, náš organismus se k večeru pomalu připravuje na spánek, proto větší jídlo akorát tělo zaměstná. Uvedeme tak do činnosti játra, a organismus nebude mít šanci na regeneraci.
Usnout po jídle je někdy snazší právě kvůli většímu množství sacharidů, ale glukóza, která není energeticky využita se potom tak mění na tuky, což se projeví právě na naší váze a postavě.
2. Klid
Před spánkem je důležité se uvolnit, jak tělo, tak mysl. Je potřeba jak tělesná hygiena, tak i ta mentální, meditace, jóga – vše, u čeho se uvolníte. Někdo preferuje horkou vanu, někdo aktivnější relax, je to jen na Vás. Každopádně před spaním nemyslete na práci další den, to Vás pěkné sny nečekají.
3. Pravidelná doba
Chodit každý den ve stejnou dobu spát, a i vstávat? Málokomu se to podaří, ať už kvůli směnám v práci, záležitostem doma, osobnímu životu… Bohužel nepravidelnost způsobuje právě poruchy spánku, únavu, vyčerpanost a podrážděnost.
Vstávat a chodit spát bychom měli co nejpravidelněji, nejlepší čas pro usínání je po 22 hodině, kdy se regeneruje orgán, který produkuje nejvíce stresových hormonů – nadledvinky.
4. Elektronika pryč
Většina z nás před spaním sleduje filmy, seriály nebo videa, bohužel to není ten správný klidový režim – elektronika nás rozptyluje, zároveň monitory vyzařují modré světlo, které zabraňuje produkci melatoninu, který spouští ospalost, tím pádem se na spánek nepřipravujeme, pouze ho oddalujeme. Lepším řešením jsou papírové knihy, časopisy, povídaní si nebo jiné ložnicové činnosti.
5. Tma
Pro klidný a hluboký spánek je potřeba černočerná tma, pokud tedy nemáte závěsy, rolety nebo žaluzie, je na čase si nějaké pořídit. Tělo se díky tmě dozví, že je čas odpočívat, celý tento proces zařizuje již zmíněný hormon melatonin.