S některým z úvěrových produktů má co dočinění každý druhý Čech. V současné době je na trhu přebytek likvidity a banky musí bojovat doslova o každého nového žadatele. Proti nim ale stojí složitá legislativa, která jim dává za povinnost důkladnou lustraci každého žadatele. Přibývá proto i zamítnutých žádostí. Zkrátka banky, i kdyby chtěly půjčovat, tak nemohou. V případě, kdy by žadatele před schválením dostatečně neprověřily, mohla by být později celá smlouva napadnutelná pro její neplatnost. Žadatel by nadále splácel dlužnou částku dle svých finančních možností bez úrokové sazby. Jaké zákonem dané podmínky je tedy zapotřebí splnit, abyste měli co možná největší pravděpodobnost na schválení úvěru.
Pravidelný měsíční příjem
Pravidelný měsíční příjem je jeden z klíčových faktorů, který je zapotřebí splnit při žádosti o jakýkoliv úvěrový produkt. Banka po vás bude s nevětší pravděpodobností vyžadovat doložení příjmů za pomoci pracovní smlouvy na dobu neurčitou. I žadatelé, které disponují pracovní smlouvou na dobu určitou, mohou nakonec uspět. Je však zapotřebí, aby byl úvěr zcela placen ještě před vypršením pracovní smlouvy. Žadatelé, kteří jsou ve zkušební nebo výpovědní lhůtě na úvěr s největší pravděpodobností nedosáhnou.
Záznam v registru dlužníků
Krom pravidelného měsíčního příjmu, banky kontrolují i negativní záznamy v registrech dlužníků. V současné době jih máme v České republice pro fyzické osoby celkem tři (BRKI, KRKI, SOLUS). V případě, kdy se žadatel potýkal v minulosti s neschopností splácet, s největší pravděpodobností se bude nacházet v některém z registrů dlužníků.
Mnoho takových žadatelů nakonec odchází z banky s nepořízenou. I z tohoto důvodu jsou tu nebankovní společností, které nabízí například hypotéku na bydlení Fahd i rizikovým žadatelům. Pokud tedy v bance s žádostí neuspějete, ještě není potřeba propadat panice.