Kotvičník zemní je drobná, žlutě kvetoucí bylinka, kterou byste venku na procházce možná minuli bez povšimnutí. A přitom je to natolik cenná rostlina, že patří v některých regionech k nejvyužívanějším. Jde jen o to, být dobře informováni, čím je nám prospěšný, a proč mu věnovat pozornost.
Je to adaptogen – tento výraz je častokrát skloňován právě v souvislosti s kotvičníkem a testosteronem. Testosteron je mužský pohlavní hormon a jeho úbytek nevěstí nic dobrého. V důsledku stárnutí a ve vyšším důchodovém věku je to proces celkem přirozený, ale dojde-li k němu v mládí, je to vždy podnětem k zamyšlení.
Testosteron se v těle tvoří za optimálních podmínek, tedy při dostatku spánku, přiměřeném tělesném pohybu, vyvážené stravě a také v dobré psychické kondici. Poslední jmenovaný bod bývá však nejvíce ošidný a většinou je spojován se stresem, depresemi, beznadějí, úzkostmi a někdy i sklony k sebevraždám.
Postavit se stresu není jen tak, musíte mít k tomu dostatek vhodných prostředků. Za prvé touhu změnit životní styl a vyhýbat se stresovým situacím – to se ještě dá zvládnout celkem lehce. Mnohem těžší je ale mít pod kontrolou působení stresu na fyzické úrovni – v těle. Jde o to, že příliš mnoho vyplavených stresových hormonů a dlouhotrvající stresový nápor jednak likviduje zásoby hořčíku z těla, a pak způsobuje závažnou hormonální dysbalanci. Projevuje se to únavou, podrážděností, depresemi a také výrazným poklesem testosteronu. Vystresovaní lidé pak nemají zájem o sex a mnohdy nejsou ani schopni pohlavního aktu.
Kotvičník zemní zvyšuje v těle testosteron přirozeným způsobem a zároveň brzdí vyplavování adrenalinu a kortizolu, čímž nás lépe adaptuje na stresové situace. Máme pak větší šanci stres zvládat a snažit se o to, přijít na jeho příčinu a odstranit ji z našeho života, nebo se alespoň o to snažit, případně stresující prostor opustit.