Ve výrobním prostředí, ať už se jedná o velké průmyslové komplexy výrobních hal, skladových prostor, či menších dílen, je průmyslové osvětlení provozů nezbytným prvkem. Tyto objekty jsou obecně vystaveny nižší intenzitě slunečního světla, ve srovnání s tím, jaké dopadá do oken našich domovů. Průmyslové haly jsou charakteristické vysokými stropy, menšími okny, většinou je prostředí zastíněno strojním vybavením a světlo není rovnoměrně rozptýleno. Výrobní a montážní prostory jsou koncipovány s malou plochou okenních skel i z důvodu menšího úniku tepla.
Rozhoduje světelný tok a teplota chromatičnosti
Dostatečné osvětlení pracovního prostředí je pro zaměstnance nesmírně důležité. Zásadní je především světelný výkon udávaný v lumenech v poměru k příkonu zdroje. Dalším hodnotícím kritériem je podání barev světelného spektra umělého osvětlení. Zpravidla se pro tyto účely volí chladné, namodralé tóny bílého světla s teplotou chromatičnosti zhruba 6000 K, neboť studené barvy obecně podporují pracovní výkon, soustředění na práci, potírají únavu a udržují mysl v bdělém stavu. Teplé tóny barev jsou vhodnější spíše pro odpočinek, relaxaci, a osazují se na pracovištích v místnostech k tomu určených – na toaletách, v umývárnách, v prostorách závodního stravování, v šatnách a odpočinkových místnostech.
Zářivky s elektronickými předřadníky
Současné světelné zdroje disponují mnoha možnostmi, lze je navolit podle optimálních požadavků. Nejčastěji se nově vybavované provozy osazují LED panely, zářivkami t5, nebo kompaktními či polovodičovými žárovkami pro jejich extrémně dlouhou životnost, dostatečný světelný tok a možnost volby teploty chromatičnosti, s přihlédnutím i na případné plnospektrální osvětlení. Osvědčené jsou i klasické zářivky T5, které prodělaly za posledních třicet let významný vývojový skok náhradou elektromagnetických předřadníků za elektronické. Mají volitelné barvy tepelného spektra, jsou poměrně úsporné a především neblikají.